Amikor megnéztem Zuckerberg szeptember 27-i META bejegyzését, ahol az összes tevékenységét AI asszisztensek intézik, akkor azért elámultam… és nagyon izgatott lettem…
Meg is állítottam a videót, amit a közösségi oldalán közzétett, mert nem akartam hinni a szememnek, hogy nem csupán „megrendeli” az AI asszisztensektől a dolgokat – akár még a reggeli elkészítését is, hanem BESZÉLGET velük, sőőőőt, ők, az AI asszisztensek is BESZÉLGETNEK EGYMÁSSAL…
Atyavilág… ez hihetetlen! Itt történik ez velünk ???
Maga a közzétett pillanat Mark Zuckerberg reggeli ébredéséről és a további pillanatokról nyilván nem volt véletlen J
Azzal volt összefüggésben, hogy éppen azon a napon – szeptember 27-én -volt a Meta Connect 2023, mely konferencián a cég bemutatta azokat a technológiákat, amik szerinte a közeli és távolabbi jövőt formálják majd.
Ki is tettem a mindigtanulunk FB oldalunkra a Zuckerberg FB oldalán megjelent videót.
Nézzétek meg ott, vagy az azóta a youtube-on is közzétett kis jelenetet.
Én vagy 100X megnéztem, mert nagyon magával ragadott és elgondolkodtatott.
Persze tudom, hogy ez nálunk nem ma vagy holnap következik be, de – a bejelentés szerint- az USA-ban bizony hamarosan megjelennek az AI asszisztensek- akár a kisfilmben látott ismert karakterek arcával és hangjával.
Olyan mesterséges intelligenciákat hoztunk létre – nyilatkozta Zuckerberg-, amelyek személyiséggel, saját véleménnyel, érdeklődési körrel rendelkeznek, és talán szórakoztatóbb velük kommunikálni, mint az eddig is – pl. az ügyfélszolgálatokon – használatos AI alapú chatbotokkal. Szóval, ez egy merőben új felhasználói élmény lehet.
A Meta évek óta élen jár a mesterséges intelligencia alkalmazásban, eddig is olvashattunk a kiterjesztett valóságot kínáló Spark platformról, de a szöveg és képgenerálásban azért nem voltak az elsők között. Megjelent ugyan a LIama2 modell, de ez nem volt eddig átütő siker.
Ezek a most bejelentett fejlesztések viszont valóban átütőek lehetnek.
Létrejött egy mesterséges intelligencia általános AI asszisztens – META AI néven, „akivel”, úgy lehet kommunikálni mint egy emberrel aki WhatsAppon, Instagramon, Messengeren tud kapcsolódni, beszélni, reagálni.
Fontos ugyanakkor hangsúlyozni, hogy „ mintha” – szóval ne felejtsük el, hogy az AI asszisztens NEM ember, nem gondolkodik, nem érez…- de jól tudja használni azt az adatállományt, ami a rendelkezésére áll, amit megtanult – vagyis, amit nap mint nap mi is „tanítunk neki”.
Ez a 28 karakter is pl.- bár élő. valódi emberek kölcsönzik neki az arcukat, személyiségüket, hangjukat- mégis inkább azt szolgálják, hogy legyenek olyan – „emberihez hasonló” kommunikációs helyzetek, melyben mi emberek komfortosabban érezzük magunkat.
Ők azok, nézzétek!
A 28 karakterrel, a velük való interakcióval olyan érzésünk lehet, mintha ismerős emberekkel beszélgetnénk. Mindegyikük rendelkezik profillal az Instagramon és a Facebookon , így akár most is megismerhetjük őket.
Ezeket az AI-kat a META új szereplőgárdának tekintheti – mindegyik egyedi háttértörténettel, akikkel a legkülönbözőbb témákról lehet majd beszélgetni, attól függően, hogy ezek az ismert személyiségek milyen karaktert képviselnek ( sportember, táncos, vagy éppen a főzésről lehet valakivel csevegni.)
Úgy tudom, sok angolos kollega is hírlevél olvasó, ezért ideteszem a linkeket is, hátha van kedvetek a diákjaitokkal feldolgozni ezeket az angol nyelvű híreket vagy éppen angolul olvasni.
Nem vállalkoznék arra, hogy az összes bemutatott újdonságot megemlítsem, de azért az fontos, hogy a Quest 3-on és a Meta RayBan okosszemüvegen elérhető lesz a szöveg alapú megoldás, amelyik a Bing keresőjét használva tud válaszolni a kérdéseinkre, valós idejű információkat nyújtva, sőt fotorealisztikus képeket is tud létrehozni. (Igaz, ez is egyelőre csak az USA-ban lesz elérhető.)
A nagy bejelentés kapcsán egyébként a FORBES magazin is készített egy nagyinterjút Mark Zuckerberggel, ami nem meglepő, hiszen valóban nagy fejlesztések bevezetéséről szólt a konferencia.
Zuckerberg az interjúban hangsúlyozta, hogy az elmúlt évben fantasztikus áttörések történtek a mesterséges intelligencia fejlesztése területén és úgy gondolja, hogy ez átalakítja majd az összes terméket, amelyeket használunk és teljes iparágakat is.
„Szerintem – mondja a Forbes interjúban – sok különböző AI lesz, amelyekkel az emberek különböző dolgokhoz fognak kapcsolódni. Nagyon izgatott vagyok, hogy segítsek ebben. A másik, ami szerintem idővel nagyon izgalmas lesz, az a metaverzum, azaz az emberek képessége, hogy gyakorlatilag fizikailag jelen legyenek egy másik személlyel, bárhol is vannak a világon.”
Ideteszem a Forbes interjú linjét is – https://www.youtube.com/watch?v=_hbqrnpHN-U – hogy aki tudja, hallgassa meg angolul, illetve a tanárkollegák akár használják is fel ezt a mai szöveget az angoltanításban – akár a mindigtanulunk.hu-n, a tanári segédanyagból már megismert CHatGPT-s módszerekkel feldolgozva J
Kedves Hírlevél olvasók!
Mi következik a fentiekből?
Emlékszik valaki- aki már az előző írásainkat is olvasta, hogy ott mi volt a kérdésünk?
Az volt, hogy „ Te TANÍTASZ vagy TANULSZ?”
A válaszunk pedig az volt, hogy igen: mindkettő igaz ránk. Tanulunk és tanítunk folyamatosan.
Én most is azt mondom, hogy ez most napról napra még sürgetőbb feladat.
Muszáj elsajátítanunk a mesterséges intelligencia eszköztárát, mert láttuk a nyitó Zuckerberg kisfilmből, hogy másodpercek múlva már ebben a világban élünk.
Ok, nem lesz itt mindjárt a beszélő AI asszisztens, akinek feladatokat adhatunk vagy akár mindent meg is beszélhetünk, de MÁR MOST lehet egy AI asszisztensünk a munkánkban és a magánéletünkben is- ha időben lépünk-és tanulunk!
Ahogy korábban is irtuk, mi ezért hoztuk létre ezt a mindigtanulunk.hu honlapot, ezért készítjük az online tananyagainkat, ezért tartunk webináriumokat, mert szeretnénk, ha ehhez a demokratikus eszközhöz minden TANULÓ EMBER hozzáférne.
Pillanatok kérdése és ehhez értenie kell mindenkinek!
Ezért indítottuk ezt a hírlevelünket is, hogy minél szélesebb körben tudjuk megismertetni a témát.
A hírlevélre itt tudnak az ismerősök, családtagok feliratkozni:
www.mindigtanulunk.hu/tajekoztatas
Nézzétek meg még egyszer a fentieken túli jelenlegi kínálatot és válasszátok ki, melyik témával kezdtek és melyikkel mentek tovább.
A tananyagkínálatunk folyamatosan bővül, szeretnénk ugyanis elérni, hogy mindenki/sokan úgy gondoljanak a mesterséges intelligenciára, mint olyan eszközre, ami megkönnyítheti az életünket.
Meglátjátok, ha elkezditek és sikerélményt okoz, akkor használni fogjátok a mindennapi életben.
Ehhez viszont fontos megtanulni az alapokat és lépésről lépésre a gyakorlatban kipróbálni a különböző eszközöket.
Böngésszetek az oldalunkon, kövessetek minket a facebook oldalunkon
– és kérünk, ajánljátok az oldalainkat az ismerőseiteknek is, hátha őket is segítik ezek az információk, segédanyagok.
Mi ígérjük, hogy időről időre próbálunk számotokra hasznos információkkal, felhasználási javaslatokkal tájékoztatni.
MI – mindig tanulunk!
Reméljük, hogy Ti is!
Körmendi Éva & Kiss Katalin
a mindigtanulunk.hu tananyagfejlesztői, tanácsadói